Kompot

Kompot

kompot3aTento „recept“ je určen těm, kteří jsou na pravidelnou konzumaci ovoce zvyklí a v polních podmínkách jim pak chybí. Je to sice jen ubohá náhražka čerstvého ovoce, ale něčí chuťové buňky třeba potěší.

Pokud si dobře vzpomínám, k vyzkoušení sušeného kompotu mne inspirovala zmínka o lahůdce z uvařených rozinek v knize Diny Štěrbové „Čo oju tyrkysová hora“. Já jsem tento nápad pouze rozšířila přidáním dalších druhů ovoce. Příprava je opravdu jednoduchá, stačí krátce povařit (případně třeba jen přivést k varu) sušené ovoce nasypané do vody a podle chuti přidat trochu cukru (při použití většího množství proslazeného ovoce to ani není nutné). Na 100 ml vody dávám asi 20 g sušeného ovoce, při tomto poměru má vytvořená „kompotová šťáva“, alespoň podle mě, docela dobrou chuť. Na kompot používám např. rozinky, sušená jablka, meruňky, švestky, proslazený ananas, brusinky…to jen tak pro inspiraci, vařit samozřejmě můžete, co chcete.

kompot

Balení

Sušené ovoce a cukr balím zvlášť, v případě, že nemám možnost nebo chuť vařit kompot, ovoce mohu sníst i samotné aniž bych trousila cukr.

TIP: Lepší výsledek dostanu, pokud mám ovoce před vařením už nějakou dobu namočené. Nemyslím třeba půl dne, ale že třeba ovoce zaliju v hrnci trochou vody hned, jak najdeme místo na nocleh, a ovoce už nasává vodu, zatímco se věnuju jiným večerním činnostem. Ale je to vcelku nepodstatný detail, který uvádím hlavně proto, abych tento příspěvek trochu natáhla :-).

Příspěvek byl publikován v rubrice Recepty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>