Plátky na houbách s rýží

Plátky na houbách s rýží

(4 porce, 500 g, cca 8073 kJ, cca 1 l vody)platky_na_houbach13

rýže                                          380 g
libové vepřové maso             320 g
sušené houby                              4 g
opražená mouka                       16 g
pepř
sůl
(olej)

Z libového vepřového nakrájím tenké plátky (cca 3 mm, ale neměřím je), ty orestuji bez tuku na nepřilnavé pánvi, podliju vodou, osolím, opepřím, přidám na menší kousky nalámané sušené houby (asi 4 g na 4 porce, ale bez laboratorních vah se to špatně váží; dám tam prostě od oka tolik, kolik dávám běžně při vaření 4 porcí) a vařím do změknutí masa. Měkké plátky masa z vývaru vyndám, (velké nakrájím na menší kousky, ale spíš jen proto, aby se snáz balily) a dám sušit. Vývar s kousky hub naředím vodou na cca 680 ml a uvařím v něm rýži (stejným postupem jako u masové rýže, tj. přivedu k varu, přestěhuji hrnec do postele a počkám, až se tekutina vstřebá do rýže). Rýži s houbami usuším.

platky_na_houbach_a

platky_na_houbach_b

Balení

plátky zabalenéPlátky masa většinou balím zvlášť, abych je mohla před vařením namočit, ale pokud jsou dost tenké, bezpodmínečně nutné to není. Do druhého balíčku zabalím usušenou rýži s houbami a obvykle přidám i 4 lžičky opražené mouky; při přípravě jídla pak mohu dát víc vody, která s moukou vytvoří omáčku.

Doporučená příprava

Pokud mám maso zabalené zvlášť, předem ho namočím. Před vařením smíchám v hrnci maso a rýži a přidám další vodu (odhadem na 4 porce tak 1 litr včetně té „namáčecí“), za občasného zamíchání přivedu k varu (kontroluju, jestli není málo vody), ochutnám, dosolím, opepřím a pod pokličkou nechám „dojít“.

Příspěvek byl publikován v rubrice Recepty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>